Renowacja naszej polskiej świątyni

W roku 2012 jako wspólnota parafialna podjęliśmy się historycznego dzieła kapitalnego remontu naszego Polskiego Kościoła z jednoczesną zmianą aranżacji prezbiterium. Jego architektem został inż. Andrzej Ryczek z New Jersey, autor m.in. projektu  toruńskiej świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Początku renowacji naszej świątyni maryjnej należy szukać w akcji „Pokolenie Jana Pawła II” zainicjowanej w czerwcu 2007 r. przez ks. Prob. Bogdana Molendę TChr, która przyczyniła się do zebrania pierwszych funduszy na planowane prace.

Dopiero jednak niesamowita determinacja, poświęcenie i zaangażowanie aktualnego naszego Proboszcza ks. Rafała Dyguły TChr sprawiły, że rozpoczęta w lutym 2012 r. renowacja (prace budowlane) trwała zaledwie pół roku, tak że uroczystość odpustową 26 sierpnia 2012 r. mogliśmy celebrować w odrestaurowanej świątyni. Aktualnie wciąż trwają prace wykończeniowe z zaangażowaniem wybitnych artystów głównie z Polski. Pełen majestatu papieski monument zaintalowany w roku jego kanonizacji jest dziełem toruńskiego artysty rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza. Obrazy w kościele przedstawiające postaci św. Faustyny i św. Jana Pawła II oraz panoramę jasnogórską namalowała Ewa Mika z Torunia. Natomiast portrety bł. ks. Jerzego Popiełuszko i bł. ks. Michała Sopoćko malowała Małgorzata Korona z Redondo Beach, CA. Inne elementy prezbiterium, jak tabernakulum, korony dla obrazu Matki Bożej, pięć relikwiarium, świeczniki, krzyż Papieski, rzeźby Aniołów, żyrandole, a także krzyż misyjny i inne elementy metaloplastyki wykonali artyści z Pracowni Rzemiosł Artystycznych Stanisława Stopyry z Rzeszowa. Ołtarz i ambonkę z granitu szwedzkiego vanga wykonał zakład Euro – Granit Ryszarda Zamożniaka z Torunia. Marmurowa chrzcielnica jest dziełem wietnamskich artystów z firmy Danang Sculpture Fund. w Wietnamie. Posadzkę z hiszpańskiego marmuru instalowała firma PJD Marble & Granite Inc. Piotra Biernata z Los Angeles, CA. Natomiast elementy drewniane to dzieło stolarzy z firmy Sphinx  Piotra M. Giby z San Diego, CA. Odnowienia historycznych sedilii podjęli się pracownicy firmy Vienna Woods Inc. Janusza Maszkiewicza z Los Angeles, CA. Renowację witraży wykonała firma Vision Art Stained Glass Studio Andrzeja Florczaka z Toronto, Canada. Konserwacja obrazu Matki Bożej, jak również złocenia elementów prezbiterium to prace konserwator Marii H. Szopinski z Los Angeles, CA.

O ogromie podjętych w tak krótkim czasie prac wewnątrz i na zewnątrz kościoła dobitnie świadczą zdjęcia, które zamieściliśmy w naszej fotogalerii.

Na zdjęciach powyżej:

wnętrze kościoła przed renowacją (po lewej)

projekt renowacji autorstwa inż. arch. Andrzeja Ryczka (środkowe)

wnętrze świątyni po renowacji (po prawej)

659607 odwiedzin od 1 maja 2013                                           1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms