Największy obraz religijny świata namalowany przez Polaka!

Golgota (The Crucifixion) Jana Styki uznawana jest za największy obraz religijny na świecie. Jego wymiary są imponujące: 60 x 15 m. Monumentalne dzieło polskiego malarza zostało ukończone w 1896 r. Pamiętajmy, że wcześniej był pomysłodawcą i m.in. twórcą Panoramy Racławickiej.

Bardzo zachęcamy do obejrzenia prezentacji panoramy malarstwa artysty Polaka. Trzeba nam wiedzieć, że obraz ten podziwiał m.in. ks. kard. Karol Wojtyła podczas pamiętnej wizyty pasterskiej w naszej parafii. W poniedziałek, 30 sierpnia 1976r. odbył się prywatny pokaz obrazu przygotowany specjalnie dla niego. Na samo zakończenie metropolita krakowski, późniejszy Papież Jan Paweł II wypowiedział m.in. takie słowa:  „Pod wielkim wrażeniem mojego rodaka Jana Styki, polecam Bogu wszystkich, dla których Krzyż Chrystusa jest nadzieją zmartwychwstania i życia.”

Podczas 25 min. prezentacji w wielkiej sali z widownią, Glendale Hall of The Crucifixion & The Resurrection Paintings, na ekranach pojawia się film przedstawiający twórcę oraz historię powstania jego dzieła. Następnie skonfigurowane światła projektorów wyodrębniają uwieńczone przez malarza na obrazie detale wydarzeń i postaci, a towarzyszy temu odczytywany przez lektora opis biblijny.

To doskonała i niepowtarzalna okazja do lekcji polskiej historii i patriotyzmu, zapoznania się z kulturą i sztuką Ojczyzny, a także do duchowej uczty i niezwykłej katechezy, zwłaszcza dla przedstawicieli młodej Polonii!

Aktualnie jest eksponowany w Forest Lawn Memorial Park w Glendale, CA.

Adres:

Glendale Hall of the Crucifixion - Resurrection

1712 S. Glendale Avenue

Glendale, CA 91205

Prezentacja odbywa się co godzinę codziennie w godz. 10:00am – 12:00pm oraz 2:00pm – 4:00pm, za wyjątkiem poniedziałku. Wstęp wolny!

Warto przypomnieć, że urodzony we Lwowie 8. kwietnia 1858 r. Jan Styka, w Polsce znany jest przede wszystkim jako pomysłodawca i współautor Panoramy Racławickiej. Był ponadto laureatem wielu prestiżowych nagród malarskich, członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie i kawalerem Krzyża Legii Honorowej, który osobiście wręczył mu, w jego pracowni, prezydent Francji.

Do największych jego dzieł poza wspomnianą Panoramą Racławicką, będącą pierwszym obrazem tego typu w Polsce, należą również trzy inne panoramy: Golgota, uważana za największy obraz o tematyce religijnej na świecie, oraz dwie zaginione panoramy: Bem w Siedmiogrodzie i Męczeństwo chrześcijan w cyrku Nerona.

Malarstwo Styki wyróżniające się gamą kolorów w doskonałej tonacji cenione było przez zagranicznych krytyków, zwłaszcza francuskich i niemieckich, którzy nazywali Stykę "malarzem epopei". Zabiegali o niego również paryscy wydawcy, którzy uważali, że jego ilustracje do dzieł klasycznych utworów nie mają sobie równych.

Na podkreślenie zasługuje także patriotyzm malarza, który w czasie I wojny światowej organizował szeregi Polaków do walki z Niemcami i zbierał pieniądze dla polskich sierot. To on jest również autorem słynnego zawołania harcerstwa polskiego - "Czuwaj!".

W uznaniu dla talentu i zasług artysty otrzymał na własność willę "Certosella" na włoskiej Capri (1919 r.), w której urządził muzem Quo vadis, licznie odwiedzane przez Polaków i obcokrajowców. Było to prawdopodobnie pierwsze muzeum artystyczne na wyspie. Znajdowało się w nim około 100 rysunków i ponad 20 obrazów olejnych inspirowanych powieścią Henryka Sienkiewicza Quo vadis. W willi na Capri, gdzie mieszkał z żoną, przebywali często jego dwaj synowie: Tadeusz i Adam, również malarze i gorący patrioci (Adam Styka brał udział z armią gen. Józefa Hallera w wyzwalaniu ziem polskich). Gościły w niej także wybitne osobistości tamtej epoki, m.in. słynny tenor Enrico Caruso. W pamięci mieszkańców wyspy Jan Styka zapisał się jako człowiek niezwykle wrażliwy (pomagał wielu biednym) i religijny (mimo choroby wyjechał do Rzymu, aby z Ojcem Świętym przeżyć Wielki Tydzień). Choroba ta zakończyła się dla niego śmiercią (18.04.1925 r.). Pochowano go w Rzymie, jednak prochy zostały przeniesione do Los Angeles. Spoczywają na cmentarzu Forest Lawn w Kwaterze Nieśmiertelnych. Tuż obok, w budynku, można obejrzeć jego panoramę Golgota.

659598 odwiedzin od 1 maja 2013                                           1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms